Zestrzelenie podglądającego drona

Czy zestrzelenie drona latającego nad naszą posesją jest legalne?

Jeszcze kilkanaście lat temu pierwsze drony były testowane w amerykańskich przedsiębiorstwach w Dolinie Krzemowej. Urządzenia te są współcześnie powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach – począwszy od wojskowości, przez służby mundurowe, a kończąc na badaniach naukowych.

Zakup drona nie wymaga inwestowania znacznych ilości funduszów. Przez to wiele osób decyduje się na zakup tego sprzętu ze względów hobbystycznych. Latanie dronem jest przecież spełnieniem wielu dziecięcych marzeń o pilotowaniu własnych statków powietrznych. Warto jednak pamiętać, że drony to również urządzenia wykorzystywane chętnie przez przestępców. Nielegalne działania związane z szpiegowaniem i podglądaniem dronem osób prywatnych to realne zagrożenie dla wielu osób.

Polskie przepisy jasno określają sytuacje, w których wykorzystanie drona jest uzasadnione. Co oznacza dron latający nad prywatną działką? Jakie działania należy podjąć, aby chronić swoją prywatność? Czy zestrzelenie drona jest legalne?

Podglądanie dronem – czy jest się czego obawiać?

Obecność jakiegokolwiek sprzętu latającego w pobliżu domostw przeważnie wzbudza żywe zainteresowanie okolicznych mieszkańców. Warto pamiętać jednak o tym, że obecność drona nad posesją nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Oczywiście, ze względu na łatwy dostęp do sprzętu tego rodzaju, na zakup drona może pozwolić sobie większość obywateli. Intencje konkretnych osób mogą być różne. Dlatego dokładne zbadanie sprawy latającego urządzenia pozwoli uchronić się przed przykrymi konsekwencjami takich działań.

Drony są bardzo często wykorzystywane do podglądania zachowań sąsiadów. Jest to oczywistym naruszeniem prawa do prywatności. Okazuje się jednak, że niektóre służby porządkowe również wykorzystują sprzęt tego rodzaju.

Drony policyjne mają za zadanie monitorować dany teren. Zwłaszcza w przypadku przeprowadzania określonych działań terenowych. Widok drona nad posesją nie zawsze musi oznaczać fakt, że w pobliżu znajduje się niebezpieczny przestępca. Najlepszym dowodem na to jest działalność straży miejskiej, która posiadając na wyposażeniu drony, używa ich do kontrolowania składu chemicznego dymu kominowego. Ustawy antysmogowe, obejmujące większość z polskich województw, w sposób klarowny określają rodzaj paliwa opałowego, którego wykorzystanie jest zabronione. Drony miejskie są wyposażone w specjalne czujniki, dzięki którym możliwe jest sprawdzenie składu i jakości węgla opałowego, bez konieczności dokonywania bezpośrednich rewizji.

Z tego powodu widok latającego sprzętu nad posesją prywatną niekoniecznie musi oznaczać to, że mamy miejsce z użyciem drona do podglądania. Uprawnione służby mogą swobodnie korzystać z tego typu urządzeń, dlatego warto pamiętać o tym, aby takich urządzeń nie strącać. W wyniku takich incydentów dochodzi do uszkodzenia wartościowego sprzętu i utrudnienia wykonywania pracy określonej instytucji. Obecność drona nad posesją może wzbudzić czujność domowników, jednak wszystkie wynikające z tego działania należy podejmować rozsądnie.

Czy podglądanie dronem jest legalne? Co grozi za zestrzelenie drona?

Najważniejszym aspektem, związanym z lataniem dronem nad terenami zamieszkanymi, jest legalność takiego działania. Niełatwo znaleźć bezpośrednie zapisy w polskim prawie, które regulują latanie dronami.

Najlepiej obrazuje to jeden z artykułów Kodeksu wykroczeń, który został oznaczony numerem 107. Mówi on o świadomym niepokojeniu swoimi działaniami innych osób, co zgodnie z przepisami podlega karze finansowej. Z kolei fragment innego dokumentu prawnego, jakim jest Kodeks karny, reguluje i określa akty podglądania oraz stalkingu. Według artykułu o numerze „190a” karze pozbawienia wolności podlega każda osoba, która w świadomy sposób narusza prywatność innego obywatela. Dotyczy to również sytuacji, które są związane z pojawieniem się poczucia zagrożenia. W jaki sposób należy rozumieć te zapisy?

Legalność latania dronem nad prywatną posesją wymaga dokładnego zrozumienia i zapoznania się z Ustawą o ochronie danych osobowych. Zgodnie z tym dokumentem bezprawne powielanie, przetwarzanie i wykorzystywanie wizerunku innych osób jest wykroczeniem. Większość z dronów, które znajdują się w rękach prywatnych hobbystów, jest wyposażona w sprzęt nagrywający. Każdy operator drona ma dostęp do podglądu materiału, który został zarejestrowany przez kamerę urządzenia. Brak informacji o intencjach właściciela danego sprzętu, pozwala na wykształcenie w sobie nieufnej postawy odnośnie działań tego typu.

Żadna z osób, która została uchwycona na nagraniu z drona, nie ma wiedzy o sposobie wykorzystania danego materiału. Dotyczy to zwłaszcza takich sytuacji, jak nagłe pojawienie się i ucieczka drona w przypadku zauważenia. Są to podejrzane działania, które dają podstawy do obawy o legalność wykorzystania takiego sprzętu.

Dron latający nad posesją – co zrobić w sytuacji podglądania dronem?

Odpowiedź na pytanie, co zrobić w przypadku zauważenia drona nad swoją posesją, nie jest jednoznaczna. Podglądanie dronem to poważna sytuacja, co do której rzadko istnieje całkowita pewność, dotycząca jej legalności. Dzieje się tak głównie przez fakt, że operator drona znajduje się najczęściej wiele metrów od sprzętu. Jest to niewielkie urządzenie, którego wygląd nie dostarcza informacji o osobie i instytucji, kierującej danym lotem.

Sytuacja staje się mniej skomplikowana w przypadku użycia legalnego sprzętu, który został zarejestrowany w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Odpowiednie strony internetowe pozwalają na śledzenie lotów dronami w okolicy. Każdy z operatorów ma obowiązek zgłoszenia danego użycia sprzętu przed startem. Z tego powodu dron, obserwowany na niebie nad posesją, powinien znaleźć się w rejestrze specjalnych aplikacji. Pozwalają one również sprawdzić dokładną specyfikację konkretnego urządzenia. Oznacza to, że jeśli sprzęt latający nad daną posesją okaże się być zarejestrowany, to najprawdopodobniej jego użycie nie będzie wiązało się z ryzykiem podglądania dronem. Inaczej jest w przypadku namierzenia niezidentyfikowanych maszyn – działalność takich dronów powinna wzbudzić czujność mieszkańców danego obszaru.

Podglądanie dronem – czy można latać dronem nad prywatną posesją?

Polskie prawo nie zakazuje przelatywania dronami nad posesją prywatną. Warto jednak rozgraniczyć dwa pojęcia, które pozwalają różnicować konkretne działania. Obecność sprzętu latającego na niebie nie jest zakazana do momentu, kiedy to dany dron nie koncentruje się na rejestrowaniu przy użyciu kamer działań osób prywatnych.

Jeśli operator zgłosił w odpowiednim urzędzie korzystanie z danego sprzętu to sytuacja ta nie upoważnia obywateli do strącenia takiego sprzętu. Inaczej jest w przypadku, kiedy dany dron ewidentnie nagrywa i rejestruje teren określonej działki lub budynku. Takie zachowania są podejrzane i wymagają dokładnego sprawdzenia intencji właściciela sprzętu.

Pamiętaj, nigdy nie strącaj dronów!

Podglądanie dronem to poważne działanie, co do którego należy mieć jednak całkowitą pewność. Strącanie dronów latających nad określoną posesją może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi. W przypadku celowego uszkodzenia sprzętu, którego działanie było w pełni legalne, operator drona może domagać się pokrycia wyrządzonych szkód. Niezależnie od sposobu poruszania się danego drona, właściciel posesji rzadko ma pewność dotyczącą zamiarów administratora sprzętu. Może okazać się również, że strącony dron należy do policji lub innych służb porządkowych. Co zatem należy robić w takich sytuacjach?

Jakie uprawnienia powinien posiadać operator drona?

Podstawowe działania obywatelskie, dotyczące zaobserwowania podejrzanej aktywności dronów, są związane z dokładnym udokumentowaniem całego zdarzenia. Jeśli sytuacje takie powtarzają się, warto znaleźć świadków, którzy potwierdzą incydent w późniejszym postępowaniu. Każdy operator drona jest zobowiązany do rejestracji sprzętu w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego oraz wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Niezbędne jest również przedstawienie odpowiednich kwalifikacji umiejętności, które pozwalają na sterowanie określonym rodzajem sprzętu. Ze względu na masę całkowitą oraz inne specyfikacje, niektóre urządzenia wymagają posiadania dodatkowych pozwoleń. Warto zasięgnąć informacji u sąsiadów, ponieważ okoliczni mieszkańcy bardzo często posiadają wiedzę, dotyczącą właścicieli takich urządzeń w okolicy. Strącenie i uszkodzenie drona to ostateczność – działań takich należy zdecydowanie unikać.

Odpowiednio zebrany materiał dowodowy będzie pomocny w przypadku przeprowadzenia oficjalnego śledztwa. Jeśli doszło do złamania prawa lub popełnienia wykroczenia, wszelkie zdjęcia i nagrania drona będą korzystne dla racji właściciela danej posesji. Warto zachować spokój, ponieważ większość z lotów nie służy podglądaniu dronem, lecz monitorowaniu konkretnych zachowań. Pozostała część przypadków to działalność prywatna, która bardzo często jest związana z hobbystycznym sterowaniem dronem.

Podglądanie dronem – ryzyko

Dron nad prywatną posesją
Źródło: Pexels.com

Podglądanie dronem to niebezpieczny proceder, który na szczęście nie jest odnotowywany zbyt często. Ilość dronów, znajdujących się w rękach prywatnych wzrasta każdego roku. Jednak wciąż są one używane najczęściej do celów hobbystycznych. Nie zmienia to faktu, że przestępcy czasami wykorzystują sprzęt tego typu do szczegółowego rekonesansu danego terenu. Drony wyposażone w bomby to oczywiście motyw obecny tylko na ekranach kin. Dlatego pod tym względem obywatele Polski nie muszą się obawiać o swoje bezpieczeństwo.

Mogą być one jednak wykorzystane nie tylko do podglądania dronem, ale też kradzieży wizerunku i danych prywatnych. Maszyny latające tego typu mogą zbliżyć się na niewielką odległość od okien. To w połączeniu z wysoką jakością sprzętu nagrywającego, skutkuje ryzykiem utraty poufnych informacji.

Przepisy nie zabraniają latania dronem nad posesją prywatną. Jednak nielegalne są wszelkie działania służące na naruszeniu poczucia prywatności i bezpieczeństwa osób prywatnych. Warto o tym pamiętać zarówno w przypadku samodzielnego operowania dronem, jak i w sytuacji kiedy to obcy dron lata nad naszą posesją.

Chroń swoją prywatność!

Nie należy niszczyć dronów znajdujących się w obrębie przestrzeni nad prywatną działką. Może okazać się, że sprzęt tego typu należy do wykwalifikowanych funkcjonariuszy służb porządkowych. Policja i straż miejska bardzo często wykorzystują nowoczesne technologie do szczegółowego monitorowania określonych zdarzeń.

Niezależnie od intencji operatora drona, warto zachować czujność, ponieważ są to obce elementy, które ingerują w przestrzeń osobistą każdego obywatela. Strzelanie do dronów, ich celowe uszkadzanie i łapanie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Z tego powodu warto zapoznać się ze swoimi prawami oraz porozmawiać bezpośrednio z operatorem danego sprzętu. W przypadku gdy jest to niemożliwe, należy zgłosić się z odpowiednim materiałem dowodowym na lokalny komisariat policji. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że doszło do naruszenia prawa, funkcjonariusze z pewnością pokierują w odpowiedni sposób działaniami danego obywatela.

 

Jedna odpowiedź do “Czy zestrzelenie drona latającego nad naszą posesją jest legalne?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close